Επίσκεψη στο Δημαρχείο και στο Αρχοντικό Σημαντήρη

Το σχολείο μας πραγματοποίησε επίσκεψη στο δημαρχείο της Πάτμου στα πλαίσια της ισχυροποίησης των επαφών της σχολικής μονάδας με την κοινότητα. Τους μαθητές υποδέχτηκε ο δήμαρχος με τον οποίο συζήτησαν θέματα της τοπικής κοινωνίας. Αρχικά, ο δήμαρχος παρουσίασε και εξήγησε το σχέδιο και τον προγραμματισμό που ακολουθείται ώστε να υλοποιηθούν διάφορα έργα. Στη συνέχεια  οι μαθητές  συζήτησαν με τον δήμαρχο  και  ανέδειξαν τα προβλήματα που ταλανίζουν τον τόπο. Μάλιστα, ο τελευταίος παρότρυνε τα παιδιά να μπουν για λίγο στη θέση του και να αναρωτηθούν για το ποιες ενέργειες θα ακολουθούσαν για να εξαλείψουν τις δυσκολίες του νησιού. Η εκδρομή μας όμως δεν έλαβε τέλος εδώ! Στη συνέχεια, το σχολείο μας μετέβη στο αρχοντικό Σημαντήρη όπου εκεί έγινε μία γνωριμία με το παρελθόν. Χτισμένο το 1625 αποτελεί το παλαιότερο αρχοντικό της Χώρας της Πάτμου και σήμερα λειτουργεί ως λαογραφικό μουσείο υπό την εποπτεία της οικογένειας Σημαντήρη που το διατηρεί από γενιά σε γενιά. Η ιδιαίτερη αρχιτεκτονική του κτιρίου, με την εντυπωσιακή εσωτερική αυλή που είναι προθάλαμος του αρχοντικού, τα υλικά με τα οποία οικοδομήθηκε και η εσωτερική διακόσμηση με τα έπιπλα που έχουν παραμείνει αναλλοίωτα στο χρόνο, πολλά εκ των οποίων έχουν μετατοπιστεί από την μακρινή Οδησσό, συνθέτουν το σκηνικό της αίγλης και της αισθητικής των ιδιοκτητών αλλά παράλληλα μαρτυρούν και τον τρόπο ζωής τους εκείνα τα χρόνια. Οι μαθητές έμειναν ενθουσιασμένοι από την ομορφιά του αρχοντικού και από την ξενάγηση και συνιστούν στον εκάστοτε επισκέπτη να απολαύσει την μοναδική αυτή εμπειρία που θα του μείνει αξέχαστη!