Ο Απόλλωνας και ο Ίκαρος

Το σχολείο μας πλέον έχει αποκτήσει δύο νέους φίλους, τον Απόλλωνα και τον  Ίκαρο. Όχι, δεν μαντέψατε σωστά! Δεν πρόκειται για νέους μαθητές αλλά για τα δύο αξιολάτρευτα Σκυριανά αλογάκια που φιλοξενούνται σε αγρόκτημα της περιοχής της Χώρας Πάτμου. Η γνωριμία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024. Οι μαθητές\τριες είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τα αλογάκια, τα οποία είναι τα δύο από τα ελάχιστα που υπάρχουν στην Ελλάδα και δυστυχώς αποτελούν είδος υπό εξαφάνιση. Το Σκυριανό αλογάκι προέρχεται από μια αρχαία ελληνική φυλή που επιβίωσε στη Σκύρο, απαριθμεί σήμερα 190 μέλη στο νησί και 300 παγκοσμίως. Πρόκειται για μικρόσωμη φυλή, την Equus Caballus Skyriano που είναι η μοναδική στον κόσμο, το ύψος τους φτάνει μέχρι το 1.10μ. και χαρακτηρίζεται από μακριά και πλούσια χαίτη. Αφού έγιναν γνωστές οι παραπάνω πληροφορίες, στη συνέχεια τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να ¨φορέσουν¨ τη στολή της υπευθυνότητας και να κάνουν βόλτα τα αλογάκια αλλά και να τους δώσουν οδηγίες για το πώς θα κινηθούν. Επιπλέον, χαριτωμένο στιγμιότυπο της εκδρομής ήταν και το χτένισμα των αλόγων από τα παιδιά με ειδική χτένα. Αυτό χάρισε και στις δύο πλευρές χαρά, ηρεμία και γαλήνη και σύσφιξε ακόμα περισσότερο τις σχέσεις των παιδιών με τα ζώα. Όπως είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο, τα ζώα βοηθούν τους ανθρώπους να είναι συναισθηματικά, ψυχικά αλλά και σωματικά ανθεκτικοί. Για αυτό το λόγο, τα άλογα μπορούν να αποτελέσουν ¨εργαλείο¨ ίασης και να χρησιμοποιηθούν σε ιπποθεραπείες με άτομα που έχουν κινητική δυσλειτουργία και νοητική καθυστέρηση. Στο τελευταίο στάδιο των δραστηριοτήτων, οι μαθητές\τριες απασχολήθηκαν με τη ζωγραφική και τον χρωματισμό του αλόγου σε φύλλα εργασίας, την καταγραφή των σημείων του σώματος του ζώου, την κατασκευή της κεφαλής του αλόγου από πλαστελίνη, προσθέτοντας ταυτόχρονα τη φαντασία και τη δημιουργικότητα των παιδιών για να εξαχθεί ένα όμορφο αποτέλεσμα. Ολοκληρώνοντας την επίσκεψη μας στο αγρόκτημα, δόθηκε η υπόσχεση από τα παιδιά να ανανεώσουν το ραντεβού και να επισκεφτούν ξανά τους τετράποδους νέους φίλους τους για να κάνουν μαζί άλλον έναν περίπατο! Τέλος, θα θέλαμε να δώσουμε τις θερμές ευχαριστίες μας στις κυρίες Jeanne Knigh, Σκεμπέ Μαριάννα και Αντωνία Καρολίν Σκέιλς και στον κύριο Μοσχονά Μανώλη, που μας ξενάγησαν στον όμορφο χώρο του αγροκτήματος και μας μετέδωσαν τις χρήσιμες πληροφορίες για τα Σκυριανά αλογάκια!